Maszynki do wycinania – wady i zalety!

Scrapbooking

Ostatnimi czasy niezwykle popularnym sposobem spędzania wolnego czasu staje się działalność artystyczna taka jak rękodzieło, czy scrapbooking. Jest to niezwykle kreatywne zajęcie, które może stać się prawdziwą pasją, a nawet sposobem na życie. Jednak, aby zajmować się tego typu działalnością niezbędne jest zaopatrzenie się w konieczne materiały oraz urządzenia. Wśród nich wyróżnia się maszynka umożliwiająca staranne wycinanie wielokształtnych kształtów. Sprawdź, jakie są jej wady oraz zalety i sam oceń, czy warto się w nią zaopatrzyć!

Maszynka wycinająca – co to takiego?

Maszynki wycinające mogą wchodzić w skład wyposażenia zarówno początkującego, jak i nieco bardziej doświadczonego scrapera. Tym pierwszym mogą one pomóc przy wycinaniu wymarzonych kształtów, które wykonać można niezwykle szybko. Dla tej drugiej grupy osób są one pomocne przy przygotowywaniu dużej ilości jednakowych elementów. Bez względu na to, na jakim stopniu zaawansowania się znajdujemy, warto zainwestować w taki profesjonalny sprzęt. Jednak pojawia się wtedy pytanie związane z tym jak wybrać tę najlepszą maszynkę, która nie tylko będzie efektywnie działała, ale również będzie można korzystać z niej przez długi czas. Wskazuje się bowiem, że na polskim rynku jako pierwsze pojawiły się maszynki typu Wizard, produkowane przez firmę Spellbinders, które działały w oparciu o mechanizm grzechotkowy. Obecnie w sklepach z artykułami papierniczymi jest ich tak wiele, że naprawdę ciężko jest się zdecydować na jeden, konkretny model.

Jak działa takie urządzenie?

Szeroka oferta wyposażenia tego rodzaju, pozwala wybrać sprzęt dopasowany do własnych potrzeb, chociażby takich jak budżet przeznaczony na ten cel, czy częstotliwość użytkowania maszynki do wycinania. Można wybierać także pośród maszynek o różnej wielkości oraz zautomatyzowaniu. Jednak bez względu na to, jaki model się wybierze, działanie maszynek zawsze jest podobne. Poznając więc schemat działania jednej z nich, można bez przeszkód korzystać z innych. Ogólnie rzecz ujmując działanie takiego właśnie sprzętu jest analogiczne, jak w przypadku prasy, maszynki do przygotowywania makaronu, czy też magla w starej pralce. Skład zestawu, którego główną częścią jest maszynka, stanowią ponadto: płytki, wykrojniki, platformy oraz maty do embossingu. Typowa dla takiego sprzętu jest tak zwana kanapka. Określenia tego używa się dla nałożonych na siebie – płytki, wykrojnika, folderu oraz materiału, które następnie umieszczane są wewnątrz maszynki wyrajającej.

Jakie są wady i zalety maszynki Sizzix Big Shot?

Obecnie najbardziej popularną maszynką na polskim rynku jest Sizzix Big Shot. Występuje ona w kilku wersjach, chociażby takich jak: podstawowa, zautomatyzowana, składana, powiększona oraz profesjonalna. Do zalet takiego modelu należą chociażby: łatwość obsługi, nieutrudniony dostęp do części zamiennych, czy też możliwość wytłaczania za pomocą szablonów i folderów. Nie brakuje także wad, takich jak: duże gabaryty, czy też niska wytrzymałość przy masowym wycinaniu.

Czy warto skorzystać z maszynki elektornicznej Tima Holtz’a Vagabond?

Ta maszynka występuje w wersji elektronicznej, a dzięki silniczkowi, w który jest ona wyposażona, nie jest konieczne kręcenie korbką. Jest to sprzęt niezwykle stabilny, niezajmujący dużo miejsca oraz możliwy do użycia z różnymi wykrojnikami. Główną wadą jest tutaj stosunkowo wysoka cena.

Maszynka Nellie’s Press Boss – wady i zalety!

Jest to kolejna maszynka, na którą warto zwrócić uwagę. Wyróżnia się ona dużą powierzchnią tnącą, jak również możliwością wycinania różnej wielkości plastikowych i metalowych folderów. Do słabych stron tego urządzenia należy na przykład skłonność do awarii oraz psucia się niektórych elementów.

Wady i zalety maszynki Joy Crafts Trouvaille!

Ta maszynka występuje w wersji podstawowej oraz mini. Jest to urządzenie stabilne w użyciu, które posiada łatwe w składaniu ramiona, wyposażone jest ponadto w praktyczny schowek na akcesoria oraz instrukcję użytkowania. Wadą jest chociażby nieprzystosowanie do wycinania grubymi wykrojnikami.

A może maszynka Cuttlebug?

Ta maszynka była kiedyś bardzo popularna w Polsce, teraz cieszy się jednak nieco mniejszą sławą, mimo to i tak warto o niej wspomnieć. Jej zalety to na przykład łatwość użytkowania czy poręczny kształt. Za wady uznaje się małą powierzchnię tnącą, czy też brak regulacji docisku wałków.

Podsumowanie

Jedno trzeba powiedzieć sobie wprost – idealna maszynka do wykrajania nie istnieje. To, co jest przydatne u jednego scrapera, u drugiego może się nie sprawdzić. Wybierając maszynkę dla siebie, należy więc wziąć pod uwagę kwestie takie jak: osobiste wymagania wobec tego sprzętu, rodzaj materiału, w którym będzie się wycinało, jak również wady i zalety konkretnych modeli. Dla wielu osób nie bez znaczenia jest także atrakcyjność wizualna używanego sprzętu. Jeśli dokona się odpowiedniego wyboru, a przy tym będzie się korzystało z maszynki zgodnie z instrukcją, można cieszyć się z długoterminowego użytkowania jej.

You may also like